..
(Not always) well bolted routes

10 | 9400
 
 
2013-01-31
Odsłon: 1047
 

Kupno ekspresów

Stając przed wyborem trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Najważniejsze to „Czego właściwie potrzebuję?”. Do wspinaczki sportowej możemy potrzebować troszkę innego zestawu niż do tradu. Różnice może i są subtelne, ale jednak będą wpływać na nasza skuteczność w ścianie.

Najważniejsze cechy jakie trzeba zwracać uwagę to:

Karabinki

Temat nie różni się za bardzo od kupna pojedynczego karabinka. Patrzymy na wytrzymałość przy otwartym i zamkniętym zamku. Ważny jest tez rodzaj zamka. Agrafki vel druciaki są mniej odporne na zjawisko whiplash (możliwość otwarcia zamka pod wpływem momentu bezwładności karabinka). Są tez bardziej polecane na wspin zimowy. Nie wszyscy jednak lubią wpinać się w druciaki i wolą pełne zamki. Te są odporne na możliwość trwałego zamknięcia karabinka, która występuje gdy lina obciąży druciany zamek i wygnie go. Będziemy tez wybierać między karabinkami zwykłymi a ultralight. Te drugie są przyjemnie lekkie, co jest niebagatelne podczas wspinu i lotu samolotem, jednak mniej trwałe. Oczywiście wybieramy ekspres z dolnym karabinkiem wygiętym, nawet gdy to druciak. Omijamy karabole o pełnym zamku z ząbkiem, który lubi się o wszystko zahaczać. Większość druciaków posiada ząbek, jednak jest on zwykle mniejszy niż w pełnym zamku. Mnie osobiście takie nie przeszkadzają. Na rynku są tez dostępne agrafki bez ząbka, ale za odpowiedni wyższą cenę. Przed zakupem dobrze sprawdzić czy siła, jaka trzeba podziałać by wpiąć linę nam odpowiada w danym modelu. Warto też zwrócić uwagę na ciekawostki w stylu karabinków zamykających się po wpięciu liny. Mogą być przydatne przy ekstremach, ale przede wszystkim przy wieszaniu pierwszej bezpiecznej ;)

Taśma

Trzeba brać pod uwagę trzy czynniki: materiał, długość i sposób umocowania dolnego karabinka.

Do wyboru jest obecnie poliamid i dyneema. Ta druga ma tą przewagę, ze jest lżejsza, ale droższa. Długośc to już sprawa indywidualna. Dłuższe taśmy się przydadzą na trad. Bardzo ważny jest sposób unieruchomienia dolnego karabinka. Na wspin sportowy nie wolno kupować ekspresów beż żadnego mocowania. Trudna wpinka do odwróconego karabinka potrafi być bardzo denerwująca.

Cena

Bardzo ważne kryterium. Jednak należy pamiętać, żeby wybierać najlepszą ofertę, za jak najmniejsze pieniądze. Niekoniecznie cokolwiek jak najtaniej ;)

…a przed zakupem?

Miałem to szczęście, że przed kupnem własnego setu miałem okazje sprawdzić kilka modeli moich kumpli i klubowych. Dzieki temu wyrobiłem sobie zdanie czego mi potrzeba. Jeśli masz okazję potestować to spróbuj co Ci odpowiada. Owocnych poszukiwań!

 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 
pedrosik4 2013-02-07 20:36:12
cyt. "ekspres z dolnym karabinkiem wygiętym, nawet gdy to druciak". Raczej z ramieniem zamkaprostym lub wygiętym. Niestety, zgodnie z Twoją teorią karabinki typu wire firm DMM i Black Diamond (uważane, szczególnie DMM za pierwszą ligę światową) odpadają. Firmy te nie mają w ofercie "druciaków" z wygiętymi ramionami zamków. Chyba się nie znają:-)


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd